Kapat

Yaz Meyveleri ve Faydaları

Anasayfa Haberler Yaz Meyveleri ve Faydaları

Yaz geldi, tatil sezonu açıldı. Forma girme amacı hepimizi sardı. Bu yolda da en büyük yardımcımız her zaman meyveler oldu. Ya da bir şeyler atıştırmak istediğimizde elimiz hemen soğuk soğuk meyvelere gidiyor.

Gelin bakalım yaz meyvelerin bizlere faydaları nelermiş.

1) KARPUZ

Karpuz içinde bulundurduğu bol miktarda su sayesinde zayıflamaya en yardımcı meyvedir.
Aynı zaman da C vitamini bakımından da oldukça zengindir.
Sindirim sisteminin çalışmasını artırıp, bağırsakların çalışmasına da yardımcı olur. Kanserden koruyucu özellik de göstermektedir.

2) KAVUN

Kavun, bağışıklık sistemimiz açısından bizlere en faydalı meyvelerden biridir. Kan basıncımızı da dengeler. Karpuz gibi bol miktarda C vitamini içerir.
Aynı zaman da şeker oranı çok yüksek bir meyvedir. Bu özelliği bakımından da şeker hastalarının çok tüketmemesi önerilir.

3) ÇİLEK

Çilek, lif kaynağı bir meyvedir. Kabızlığı önlemektedir.
Dişlerimiz içinde dost bir meyvedir çilek. Diş sağlımız için önemli rol oynar, diş eti hastalıklarının önüne geçer. C vitamini açısından çok zengin bir meyvedir.
Aynı zamanda yendiği zaman mutluluk veren bir meyvedir.

4) ŞEFTALİ

Sindirim sistemine iyi gelen meyvelerden biridir. Böbrek dostudur. Bağışıklık sistemimizi de güçlendirir.

5) ERİK

C ve A vitamini deposudur erik. Bolca lif barındırır. Sindirime yardımcıdır. Bol miktarda K vitamini içermektedir. Bu özelliği bakımından kan pıhtılaşmasına engel olur. İçerdiği potasyum sayesinde kalp ve sinir sağlığımızı da korumaya yardımcıdır.  Vücudumuzda bulunan toksinlerin temizlenmesinde de etkilidir. Aynı zaman da kabızlığı da önler. Göz sağlımız da içinde oldukça faydalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir