Kapat

Windows 10 S Nedir?

Anasayfa İnternet Windows 10 S Nedir?

2 Mayıs tarihinde Windows düzenlediği bir toplantıda ağırlık olarak daha hafif bir Windows versiyonu çıkaracağını duyurmuştu. İlk olarak ismi Windows 10 Cloud olarak adlandırılması beklenen yeni versiyon işletim sisteminde karar değiştirilerek ismi daha sade olan Windows 10 S olarak kabul edildi.

Windows 10 S Hakkında

Windows 10 S diğer Windows sürümlerine göre daha hafif daha stabil ve hızlı çalışması beklenen Windows’un piyasaya sürmesi beklenen yeni işletim sistemidir. Ayrıca bu sürüm sadece Microsoft’un mağazasından indirilen uygulamaları destekleyecektir.
Her sistemde olduğu gibi Windows 10 S işletim sisteminde de kısıtlamalar olacaktır. Diğer Windows sürümlerinde olduğu gibi varsayılan tarayıcı ayarları değiştirilemeyecektir. Microsoft Edge İnternet tarayıcısı, Bing ya da Yandex’in varsayılan tarayıcı olması bekleniyor.
Windows 10 S işletim sistemlerinde sadece Microsoft’un mağazasından indirilen uygulamalar kullanılabilecek demiştik ama eğer diğer Windows uygulamaları Microsoft’un kurallarına uygun düzenlenip mağazada kullanıcıya sunulursa Windows 10 S yüklü bilgisayarlar da kullanılabilecektir.
Ayrıca bir diğer avantajı ise Windows 10 Pro 20-30 saniyede açılıyordu Windows 10 S ise 5-10 saniye içinde açılacak olduğu biliniyor.

Windows 10 S’de Bulunacak Hazır Uygulamalar

Windows 10 S yüklü satılan bilgisayarlarda en başta Microsoft Edge internet tarayıcısı kesinlikle bulunacaktır. Bunun yanı sıra mağazadan indirilen Chrome, Opera vs. tarzı tarayıcılar kullanılabilecektir.
Bir diğer uygulama ise One Note ve Windows Ink uygulamaları Windows 10 S yüklü bilgisayarlarda bulunacaktır. Ayrıca Grove Müzik, Filmler, Google Haritalar, Cortana gibi diğer klasik uygulamalarda bulunacaktır.

Windows 10 S Çıkış Tarihi

2 Mayıs tarihinde tanıtılan Windows 10 S ile birlikte başka yeni Microsoft ürünlerini de çıkaracağını duyurmuştu. Windows 10 S ile birlikte tüm bu ürünler 2017 okula dönüş zamanları yanı Eylül 2017 tarihinde satışa hazır hale getirmeyi planlıyor. Dolayısıyla yeni çıkacak bilgisayarlarda Windows 10 S işletim sistemini çokça göreceğiz gibi duruyor.

Windows 10 S Fiyatı

Windows 10 Pro için ücret ödeyen kurumlar Windows 10 S işletim sisteminden ücretsiz faydalanabilecekler. Bu sistemde donanım şirketleri tarafından ücretler ödenerek yeni bilgisayarlarda fiyat alternatifleri oluşturulması planlanıyor. Ayrıca Windows 10 S genelde yurtdışında kullanımı yaygın olan Chrome S ile rekabet halinde olacağı için fiyatlar da uçukluk olmayacaktır.
Bu bağlamda kısacası müşteriler Windows 10 S’ye değil bu sisteme sahip donanımlar için para ödeyecekler. Windows’un donanım ortakları bu iş için bayağı çaba sarf edecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir