Kapat

WannaCry’dan Sonra Petya Virüsü!

Anasayfa Güvenlik WannaCry’dan Sonra Petya Virüsü!

WannaCry virüsüne çok benzer yapıda olan Petya virüsü yakın zaman önce fazlasıyla bilgisayarda yayılmaya başladı ve ciddi zararlar verdi!

Petya virüsü, haberini çok duyduğumuz ve büyük şirketlere de zarar veren WannaCry virüsü ile çok benzerlik gösteren bir fidye yazılımı. Virüs sisteme bulaştığı anda klasörlerinizi kilitleyerek onları silmeyle tehdit eden bu yazılım sizden 300 dolara karşılık gelen bitcoin istiyor ve ödemezseniz aynı WannaCry’da olduğu gibi klasörlerinizi siliyor.

Peki, bu virüse karşı neler yapacağız?

Bu virüse yakalanmamak için ilk önce Kaspersky’ın da dediği gibi sistemimizi güncel tutmalıyız. Çünkü Microsoft güncel sürümler ile sistemdeki açıkları kapatıp böyle virüslerin bilgisayara sızmasını önlemekte çok büyük bir rol oynuyor. Ayrıca bilgisayara her programı veya dosyayı yüklememeli, bilinmeyen siteler kullanılmamalı. Ancak siteyi bilmiyor ve klasörü indirmeniz gerekiyorsa dosyanın bir VirusTotal linkinin bulunup bulunmadığına bakın eğer yoksa kullanmayın derim.

WannaCry virüsü gibi bu fidye yazılımında çok can yakacağı düşünülüyor ve bu yüzden insanların acilen bu konuda bilinçlenmesi gerekiyor. Lütfen bilgisayarlarınıza iyi bakın yoksa başınız büyük belaya girebilir…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir