Kapat

WannaCry Virüsü Şimdi de Mobil Cihazlarda

Anasayfa Güvenlik WannaCry Virüsü Şimdi de Mobil Cihazlarda

İlk olarak Windows işletim sisteminde yayılmaya başlayan WannaCry virüsü sırada mobil cihazlarına yayılmaya başlıyor.

Birçok bilgisayar bu virüs sayesinde etkisiz hale geldi ve dosyaların silinmesi tehdidiyle fidye istedi. Birçok büyük şirketlerde bu virüse yakalandı. Bunlardan bazıları: Fedex (ABD Kargo Şirketi), Telefonica (İspanya Telekominikasyon Şirketi), Almanya Demiryolları İşletmesi gibi…

Türkiye’de ise bu durum bu kadar büyük olmamasına rağmen 100-150’ye yakın bilgisayar bu virüse kurban gitmiş durumda.

Bu virüsün bir kopyası da mobil cihazlar üzerinde yayılmaya başladı ve bu sayede mobil cihazlarınızda artık büyük tehdit altında. Bilgisayarda olduğu gibi telefonunuzdaki önemli dosyaları silme tehdidiyle fidye istiyor, vermezseniz dosyalarınız siliniyor. Tabi ki korunma yolları mevcut ancak virüs bulaştıktan sonra değil bulaşmadan önce önlemler alınmalı. Çünkü virüs bulaştığı esnada kesinlikle hiçbir işlem yapamıyorsunuz.

Peki sen bize bunları anlattın ama biz bundan nasıl korunacağız?
Bilgisayarınıza ve telefonunuza bir şey yüklemeden önce iyi araştırmalı, virüslü bir dosya olup olmadığına mutlaka bakmalısınız. (VirusTotal gibi).
Bilgisayarınıza ve telefonunuza güncel bir virüs programı yükleyip sürekli taramalar yapmalı, bilgisayarınızda açık varsa bunları kapatmalısınız.

Sanal ortamdaki özgürlüğümüzü kısıtlayan bu virüsün en kısa sürede yetkililer tarafından kaldırılmasını veya kesin bir çözümünün bulunmasını dileriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir