Kapat

Thirteen Reasons Why Dizisi

Anasayfa Film ve Dizi Thirteen Reasons Why Dizisi
Dizi Hakkında Bilgiler:
Son zamanlarda pek çok kişiden aynı diziyi duymaktayız, “Thirteen Reasons Why”. Bende hazır diziyi yeni izlemişken, dizi hakkındaki görüşlerimi sizlerle paylaşmak istedim.
Biraz konusundan bahsetmek gerekirse:
Aslında dizi boyunca belli bir ana karakter yok diyebiliriz çünkü her bölüm de farklı bir karakter ön plana çıkıyor ama her zaman önde olan karakterlerimiz Hannah Baker ve Clay Jensen. Dizi Hannah’nın intiharını ve olayın perde arkasını konu almakta.
17 yaşındaki Hannah Baker evinin küvetinde bileklerini kesmiş bir şekilde ölü bulunuyor. Ortada herhangi bir neden yok, ailesi şaşkın ve bir o kadar da üzgün.
Clay Jensen, Hannah’ın iş ve okul arkadaşı. Hannah’nın intiharının ardından Clay bir gün evlerinin kapısının önünde eski kasetler buluyor ve dinlemeye başlıyor.
Kasetlerdeki ses Hannah Baker ‘a ait. Toplam 7 kaset, her bir kasetin bir yüzünde numaralar var ve 13 kayıt bulunmakta.
Hannah kasetlerde intiharına neden olan olayları anlatmış ve her bir kayıt bir kişiye ait.
Dizi Eleştirisi:
Konusundan kabaca bahsettik şimdi gelelim benim dizi hakkındaki düşüncelerime.
Diziye aslında ön yargı ile başladım diye bilirim. Klasik bir lise dramı izleyeceğimi sanıyordum ve ilk 2 bölüm itibariyle bende bu etki devam etti. Ancak dizi ilerledikçe ne kadar yanıldığımı fark ettim. Dizi her yaştan insana hitap ediyordu bence.
Dizi aslında bizlere, farkında olmadan yaptığımız, söylediğimiz herhangi bir şeyin bir insanın hayatına mâl olabileceğini gösteriyordu. Dizide verilmek istenen mesaj kelebek etkisiydi ki buna bir ara ana karakterimiz Hannah da değiniyor.
Dizinin vermek istediği mesajı çok güzel bir şekilde verdiğini düşünüyorum.
Thirteen Reasons Why bizlere insanların ne kadar kırıcı olabileceğini ve aslında farkında bile olmadan söylediğimiz bir sözün, yaptığımız bir hareketin karşımızda ki insanda ne kadar derin yaralar açabileceğini gösteriyor.
Yani arkadaşlar düşünün. Konuşmadan önce, yürümeden önce, dokunmadan önce, gitmeden ya da gelmeden önce düşünün. Yaptığım bu küçük, hatta bence önemsiz olan durum karşımdakini etkiler mi diye düşünün ve lütfen artık birbirinizi küçük görmekten vazgeçin.
Dikkat! Yazının Devamında Spoiler Olabilir:
Şimdi gelelim biraz spoilerli incelemeye, diziyi izlememiş olanlar hemen burada, okumayı bırakabilirler.
Benim için dizi oldukça akıcı ilerledi ve bence buna neden olan Clay’in kasetini sabırsızlıkla beklemekti. Böyle bir karakter ne yapmış olabilir ki diye düşünmeden, merak etmeden duramıyorsunuz ve bu nokta aslında bizi diziye bağlıyor. Sonunda Clay’in hiçbir şey yapmadığını öğreniyoruz ama bence yine de bu beklemeye değerdi.
Dizi boyunca en sevmediğim karakter kesinlikle Courtney’di. O kadar küçük ve aslında dert olmayan sorunları kendine dert etmişti ki, siz söyleyin yani sizce de sinir bozucu değil miydi? Ya senin 2 baban var ve okulunda zaten eşcinseller var neden bunu gizleme gereği duyuyorsun?
Tabi dizideki bence en iğrenç karakter de Bryce’di. Ve bence hepimiz böyle düşünüyoruzdur.
Alex karakteri başlarda sevdiğim bir karakter değildi ancak sonradan gerçekten çok sevdiğim bir karakter oldu.
Her şeyin bilincindeydi ve duyarlıydı.
Clay zaten dizinin başından sonuna favori karakterimdi diyebilirim.
Karakter analizi de yaptım 🙂
Dizi bizlere, lisede ki zorbalıkları ve neden olabileceklerini gösterirken bir yandan da öğretmenlerin bu konuda ki eksikliğine de değiniyor ve çocuğu lise çağlarında olan ebeveynlerin karşılaştıkları zorluklara da değiniyor.

Dizinin 2. sezonunun da çekileceği duyuruldu. Zaten 1. sezonun dışında birçok konu açık kaldı. Alex intihar etti ama öldü mü yoksa yaşayacak mı bilmiyoruz, neden intihara kalkıştı aslında bunu da bilmiyoruz. Bryce kasetleri öğrendi ve öylece kaldı. Tyler ise bir sürü silah ve mermi ile karşımıza çıktı ve bunları nereden buldu niçin buldu hiç bilemiyoruz. Ve aslında bu açık bırakılan konular 2. sezona zemin hazırladı diyebiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir