Kapat

Teknolojinin Geldiği Son Nokta

Anasayfa Teknoloji Teknolojinin Geldiği Son Nokta

Her geçen gün artmaya devam eden teknoloji çalışmaları nedeniyle özellikle günümüzde yapılacak istenen her işlem teknolojik cihazlardan faydalanılarak yapılmaktadır. Telefon, bilgisayar, tablet gibi kişisel kullanıma açılan cihazların yanı sıra özellikle dünyanın genelinde devam eden teknoloji çalışmaları sayesinde havaalanları, demiryolları, deniz ulaşımı gibi pek çok farklı alanda yenilikler getirilmektedir.

Dünyada hizmet veren teknoloji alanında yapılmış olan yenilikler sayesinde insanların özellikle yaşamlarının daha kolay hale gelmesi sağlamaktadır. Ancak insanların her geçen günaydın teknoloji nedeniyle yapmak istedikleri işlemleri daha kısa süre içerisinde yapmalarının aynı zamanda dezavantajları da bulunmaktadır. İnsansız araçlar veya otomatik pilot ile uçabilen uçaklar günümüzde gelmiş olduğumuz son noktayı ortaya koymaktadır.

Peki, teknolojinin bize zararları ve yararları neler?

Her konumda bu olaydan sürekli bahsediyorum. Çünkü bilinçlenmemiz gerekli. Ancak bu sefer biraz daha geniş ele alacağız konuyu. Çünkü teknoloji denilince akla direkt telefon, bilgisayar gibi aletler gelmemeli. Teknolojinin içerisinde sağlık alanından tutun, ulaşıma kadar hayatımızın her alanında teknoloji söz sahibi. Bu bir yerde iyi bir şey çünkü insanlar memleketlerine saatlerce otobüs içerisinde gitmektense uçağa binip 1-1 buçuk saat içerisinde istedikleri yerde olabiliyorlar. Tamam belki biraz daha pahalı ancak sonuçta otobüsü çekmekten iyidir.

Otobüsü bu kadar kötüledik fakat aslında otobüs ortamının da güzel yanları var. Uzun yolculuklar sayesinde yeni arkadaşlıklar kurulabiliyor, yeni insanlar tanıyabiliyorsunuz. Ancak bir uçak seyahatinde uzak bir ülkeye gidilmiyorsa bu biraz zor.

Birazda sağlık alanından düşünelim. Sağlık alanında bence teknolojinin kötü bir yanı yok. Aksine her geçen gün hastalıklara farklı çözümler bulunmakta. Bu insanlık açısından çok iyi bir şey ve teknolojinin bize gerektiğinin bir kanıtı.

Ulaşıma tekrar geri dönelim, her gün yeni üretilen otomobiller trafik sorununu ortaya çıkartmakta ki bu da teknolojinin bize getirdiği bir olumsuz yönü daha. Ancak pozitif düşünürsek ulaşımımızı sağlayan tramvay, metro, metrobüs gibi araçlar da çok kısa sürede gitmek istediğimiz yere bizi götürebiliyor.

Teknolojinin yararı ve zararını burada saatlerce anlatabilirim ancak bu işin içinden çıkamayız. Bu yüzden yeri geldiği zaman yazmak her zaman daha iyidir. Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir