Kapat

Şirin Tekeli Hayatını Kaybetti

Anasayfa Haberler Şirin Tekeli Hayatını Kaybetti

Akademisyen, yazar, çevirmen ve kadın hareketlerinin öncülerinden Şirin Tekeli hayatını kaybetti. Uzun süredir beyin tümörü tedavisi gören Tekeli 73 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Şirin Tekeli Kimdir?

Ülkemizde kadın hareketlerinin öncüleri denildiği zaman akla ilk gelen isimlerdendir Şirin Tekeli. Yaşadığı tüm süreç boyunca kadın hakları için çalışmış ve katıldığı farklı platformlarda Türkiye’deki kadın sorununu dile getirmiştir.

Şirin Tekeli 1944 yılında Ankara’da doğmuştur. Lise öğrenimini Ankara Kız Lisesinde görmüş olan Tekeli 1961 yılında Paris’e giderek Fransızca öğrenmiştir. Ardından Hukuk Fakültesine başlayıp, Lozan Üniversitesi’ne geçerek siyaset bilimi dalında öğrenim görmüştür. 1968 yılında İstanbul’a gelerek İktisat Fakültesin’de öğretim üyeliği yaptı. Doçentlik tezi olarak hazırladığı tezin konusu kadınların siyasete katılımı oldu. Tezi 1982 yılında Kadınlar ve Siyasal Toplumsal Hayat adıyla kitap olarak yayınlandı. Hayatı boyunca kadınlar için birçok çalışmaya imza atmıştır. Üniversiteden ayrıldıktan sonra hayatına çevirmen ve yazar olarak yaşamaya başladı. Hayatı boyunca kadın hakları ile ilgili 25 kitap çeviren Tekeli’nin kendisi de aynı zamanda yazardır.

“Feminizmi Düşünmek” adlı kitabı ile birçok kadına yol göstermiştir. Tekeli bu kitabı hakkında bir konuşmasında şöyle bahsetmiştir, “Neredeyse kırk yıllık bir döneme tanıklık etmek istedim. Tarihe meraklı genç okurların ilgisini çekebilir diye düşünüyorum. Bu umutla hepinize ‘eleştirel’ gözle okumalar yapmanızı öneriyor; kadınların kaderini değiştirmekte bana göre tek güç olan feminizmle dostça bir ilişki kuracağınızı umuyorum.” Kitaba yoğun ilgi ve çok güzel yorumlar gelmiştir.


Şirin Tekeli, Türkiye için öncü sayılabilecek çalışmasıyla bu ülkede feminizmin yolunu açmakla kalmadı; bunun ötesinde, kucaklayıcı kişiliği ve kapsayıcı kuramsal yaklaşımıyla, 35 yıl boyunca feminist politika ve kuramı besledi, zenginleştirdi. Onun makalelerinin yayınlanması, Türkiyeli feministler olarak kendimiz üzerine yeniden düşünmek, kolektif bir özgeçmiş değerlendirmesi yapmak için bize bir fırsat sunuyor. Başucu kitabı olacak bu eserde, önemli dönemeçlerde yapılmış değerlendirmelerin yanı sıra, kuramsal bir sürekliliğin izlerini sürmek de mümkün. Bu toplu makaleleri sevinçle selamlıyorum.

Gülnur Acar Savran

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir