Kapat

Prison Break Dizisi

Anasayfa Film ve Dizi Prison Break Dizisi
98.2% Ortalama Puan

En Çok İzlenen Yabancı Dizilerden Prison Break

Her bölümü ayrı bir heyecan olan mükemmel diziyi inceleyelim dedik.

Heyecan
%99
Sunuş
%95
Olay Örgüsü
%100
Senaryo
%100
Oyunculuk
%97

Merhabalar, ilk sezonu 2005 yılında yayınlanmış artık efsaneleşmiş bir diziden bahsedeceğim. Aslında güzel bir konuya sahip olduğundan, böyle konuların oyunlara veya bir kitaba uyarlanmasını da beklerdim fakat sadece bu konuya benzer filmler gördüm. Bu biraz hayal kırıklığına uğrattı beni. Çünkü bu konuya sahip bir oyun olsa tadına doyulmazdı.

Bu kadar konu konu dedik şu konuyu açalım bakalım:
Michael Scofield ana karakterimiz ve inşaat mühendisidir fakat abisi Lincoln Burrows kardeşi gibi zeki, iyi yerlere gelmiş birisi değildir. Nedeni ise aynı ortamda pek büyümemeleri. Küçükken babaları evi terk etmiş, anneleri de onlara bakmamış, belli yaşa kadar beraber yaşamışlar fakat kişiliklerinin oturması gerektiği dönemde ikisi birbirinden ayrılmış ve farklı ortamlarda büyümüşler. Böyle olunca da ilerleyen dönemlerde geldikleri, ulaştıkları alanlar farkı olmuş.

Lincoln Burrows, paraya ihtiyacı olduğu için bazı pis işlere karışmış ve bunlardan bir tanesi de onu idam ettirecek kadar büyük. Lincoln Burrows ülkenin başkanının kardeşini öldürmüştür ve doğal olarakta idam hükmü giymiştir. Ancak garip olan şu ki Burrows suçsuzdur, ona borcu yüzünden oyun oynanmış ve suç üstüne kalmıştır. Michael, abisinin ben suçsuzum demesine pek aldırmamış onu suçlu olarak görmüştür fakat zamanla suçsuz olduğunu kabul etmiş ve bu yüzden sosyal hayatından vazgeçip bir oda da hayatlarını değiştirecek “planı” kurmuştur. Bu planı da kalıcı olması için dövme yaptırmıştır. Plan da tabiki bildiğiniz gibi hapisten kaçış planı.

Konu gördüğünüz gibi bomba gibi ve inanın izlemeye başladığınız zaman bırakamayacaksınız. Temel hatlar bunlar, bu bile insanı içine alırken Michael’in zekası ve kadrodaki yetenekler diziye olan bağlılığınızı kat kat arttıracaktır.

Dizi 4. sezonunda final yapmasına rağmen istekler üzerine 5. sezon gelmiştir. Açıkçası bu haberi ilk duyduğumda gelecek bölümlerin biraz kötü olacağını düşündüm fakat izleyince bunları düşündüğüme pişman oldum. Elbet mantık hataları vardı, kısa zamanda böyle bir dizinin çekilmesi kolay değil. İzlediğinizde anlayacaksınız bu diziyi çekmenin fazlasıyla zeka gerektirdiğini. 5. sezonun son bölümü yani 9. bölümün fragmanında “sezon finali” olarak bahsedilmişti fakat dizinin son bölümüne göre pekte devamının geleceğini düşünmüyorum. Ancak gelirse bizi hayal kırıklığına uğratmayacağına son sezonundan sonra eminim.

Biraz da karakterlerden bahsedelim:

Michael’den bahsettik çok zeki birisi, Lincoln tam zıttı serseri bir tip. Bir de Theodore Bagwell var. Bu karakter biraz pislik birisi. Hapse atılma nedeni tecavüz vs. Ancak dizideki oyunculuğu mükemmel diyebilirim. Dizinin mafya babası John Abruzzi var çok sevmesem de iyi bir karakter diyebilirim. Hapse atılma nedenini az çok anlamışsınızdır zaten. Fernando Sucre, Michael’in hücre arkadaşı ve dünyada görebileceğiniz dostuna en sadık karakter. Hapse girme nedeni sevgilisine yüzük almak istiyor fakat parası yok bu yüzden bir bakkal soyuyor. C-Note, hapse girmeden önce asker fakat oradaki haksızlıklardan dolayı ve biraz da komutanının pisliğinden dolayı hapse giriyor. Gerçek hayatta müslüman olması beni çok mutlu etmişti. Sarah Tancredi, hapishanede hemşirelik yapmaktadır. İleride Michael ile aşk yaşayacak olan bu karakter, valinin kızıdır.

İncelememi burada bitiriyorum. Dizi arayışındaysanız ve henüz bu diziyi izlemediyseniz izlemenizi sonuna kadar tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir