Kapat

Neden Yeteri Kadar Uyumamız Gerekiyor?

Anasayfa Haberler Neden Yeteri Kadar Uyumamız Gerekiyor?

Hepimiz az uyumanın bizleri olumsuz etkilediğini biliyoruz. Uykumuzu iyi alamadığımız, az uyuduğumuz günlerde normal zamanlara göre daha agresif, huysuz, sinirli oluyor, bir şeye iyi konsantre olamıyoruz.

Peki neden uykumuzu almak bizler için bu kadar önemli?

Uyku beyin gelişimi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Uyku eksikliği ise beynimizin çalışmasını olumsuz yönde etkiler. Uykumuzu iyi alamadığımız da dalgın ve unutkan olmamız, konsantrasyonumuzun azalmasının nedeni de budur. Uykumuzu uzun bir süre almadan, günlük aktivitelerimizi gerçekleştirmeye çalıştığımız da ise beynimiz konuşmayı, zaman algımızı, hafızamızı ciddi anlamda hasara maruz bırakır. Aynı zamanda uyku problemi yaşayan insanların, uyku yanında kilo problemi yaşadığını da görmekteyiz. Çünkü uyku esnasında salgılanan kimyasal maddeler, kilomuzu korumak için salgılanan maddelerdir. Ve eğer biz uyumazsak, bu maddelerin salgılanmasının da önüne geçeriz. Bu da bizim kilo problemi yaşamamıza neden olur.

Aynı zamanda yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi, uykusuzluk sizleri ruhsal olarak da etkiler ve uykusuz kaldığınızda daha depresif, mutsuz, sinirli ve huysuz hissedersiniz. Yapılan araştırmalara göre uykusuz insanlar, uykusunu alan insanlara oranla daha fazla düşünmeden karar veriyorlar. Yani risk alma oranları daha yüksek. Uykusuzluk aynı zaman da beyin hücrelerimiz içinde hiç iyi değildir. Uzun süre uykusuz kalan bir canlının beyin hücreleri zamanla zarar görmeye başlar. Ve buda beynin işlevini tam olarak yerine getirememesi demektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir