Kapat

McDonald’s Şaşırtıcı Bir Kararı Açıkladı

Anasayfa Haberler McDonald’s Şaşırtıcı Bir Kararı Açıkladı

Sıklıkla yediğimiz fast food ürünlerinin başlarında gelen hamburgerin temsilcilerinden olan McDonald’s aynı zamanda olimpiyat oyunlarının sponsorluğunu yapmaktaydı. Üstelik 41 yıldır.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin yaptığı açıklamaya göre McDonald’s 41 yıl süren sponsorluğun ardından artık olimpiyat oyunlarının sponsoru olmaktan vazgeçmiş. Sebebi ise maliyetlerin artması ve olimpiyat oyunlarının eskisi gibi çok izlenmemesi olarak belirtti.

Böyle olunca McDonald’s fazlasıyla para konusunda tasarruf etti ve elinde bulunan parayla bizlere daha iyi hizmet edeceğini düşünmekteyim. McDonald’s yaptığı bir açıklamada bu düşüncemi destekleyecek şeyler söyledi: “İşletmemizin tüm unsurlarını yeniden değerlendiriyoruz ve farklı önceliklerimize odaklanmak için bu kararı IOC ile işbirliği dahilinde aldık.”

Peki bu McDonald’s olimpiyat sponsorluğu için ne kadar ödüyordu?

McDonald’s olimpiyat oyunlarının sponsorluğu için her 4 yılda bir komiteye 100 milyon dolar ödeme yapıyordu. Komitenin toplam geliri ise 1 milyar civarında. Böyle olunca büyük miktarda para kaybettiklerini söyleyebiliriz ve aynı oranda McDonald’s para konusunda büyük tasarrufta.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi 100 milyon doları telafi etmek için başka şirketler ile tekrardan sponsorluk sözleşmesi imzalamalı ve görünen o ki çoktan bu işe girişmiş bile. Çünkü bilgisayarlarımızın işletim sistemi olan Intel ile bir anlaşma imzalamaları beklenmekte. Ayrıca bu yıl içerisinde birkaç marka da sponsor olmaktan ayrıldı.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir