Kapat

LGBT Nedir? Onur Yürüyüşü Neden Yapılır?

Anasayfa Haberler LGBT Nedir? Onur Yürüyüşü Neden Yapılır?

Bu haftanın onur haftası olması nedeni ile neden LGBT konulu birçok faaliyet düzenlenmesi söz konusudur? Peki özellikle şu zaman da sürekli dile getirilen LGBT ne anlama gelmektedir?

LGBT aslında bir kısaltmadır ve 1900′ lerden beri kullanılmaya başlanmıştır. Lezbiyen, gay, biseksüel ve transeksüel  kelimelerinin baş harflerin birleşiminden oluşan bir kısaltmadır LGBT. “LGBT” kelimesi, eşcinsel hakları mücadelesinde ana kelimedir.

LGBT ifadesi bir zamanlar GLBTT olarak kullanılmış, ancak lezbiyenlerin toplumda yok sayıldığı düşüncesi ile L harfi en başa alınmış ve LGBT olarak kullanılmaya devam etmiştir. Yurtdışındaki bazı yerlerde bu kelimeye interseksüelleri temsil etmesi için “I” harfini, queeri temsil etmesi için ise “Q” harfini eklemişlerdir.

Nedir bu onur yürüyüşü?

Türkiye’de 1993’te ilk defa “Cinsel Özgürlük Haftası” adı altında kutlanmak istenmiştir. Ancak Valiliğin izin vermemesi ile bu gerçekleştirelememiştir. 2005 yılından beri ise Türkiye’de Haziran ayının son haftaları Onur Haftası olmuş ve onur yürüyüşleri düzenli olarak gerçekleşmeye başlamıştır.

Peki ya bu onur yürüyüşün amacı nedir?

Eşcinsel bireylerin haklarına kavuşmak için verdikleri savaşın bir göstergesidir aslında bu yürüyüş. Kişiliklerimizden utanç değil, onur duyuyoruz demenin bir yoludur bu yürüyüş. Yürüyüşlerin amacı, cinsel tercihleri yüzünden insanları toplumdan dışlamaya, yaşama hakkı tanımamaya, işten çıkarmaya, iş vermemeye, şiddete bir dur demektir.

Bu yürüyüşleri ahlaksızlık olarak nitelendirenler ise hiçbir zaman aşkı için toplumdan dışlanmanın ne demek olduğunu bilmeyen insanlardır. Heteroseksürel olduğu için kimse kimseyi dövmüyor, kimseye bu yüzden hakaret etmiyor, dışlamıyor, yaşama hakkını kısıtlamıyor.

Sokakta bir kız bir erkeğin elini tutarak yürüdüğü zaman kimse dönüp tekrar bakmıyor ama el ele tutuşmuş 2 erkek görüldüğü zaman hiçte normal karşılanmıyor, görüş açılarından çıkana kadar gözlerini dahi kırpmadan bakıyorlar.  Gördükleri zaman hakaret etme çabasındalar.

Bu yürüyüşün amacı kendi cinsel tercihlerini göze sokmak, marjinal olmak, havalı olmak, ilgi çekmek değil. Farkındalık yaratmak, varolduklarını bizlere duyurmak istiyorlar. Toplum içinde saklanmadan yaşayabilmek istiyorlar. Onlarında bizler gibi insan olduklarını hatırlatmak istiyorlar. Yaşadıkları zorlukları görmenizi ve empati yapmanızı istiyorlar. Yaşama hakkı istiyorlar, gerçekten yaşamak istiyorlar, mutlu yaşamak istiyorlar, aşklarından korkmak istemiyorlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir