Kapat

Küçük Yaştakilere Kitap Önerileri

Anasayfa Kitap Küçük Yaştakilere Kitap Önerileri

Küçük yaşta ki, kardeşlerimize, kuzenlerimize, yiğenlerimize bir kitap hediye etmek istiyor ancak hangi kitaplarımızı almamız gerektiğini çoğu zaman bilmiyoruz.

Kendi yaşıtlarımıza kitap almak çoğu zaman daha kolay geliyor çünkü ne tarz kitaplar almamız gerektiğini biliyoruz. Ancak konu 9 – 13 yaş arasında birine kitap almaya geldiğinde, işler hiçte kolay olmuyor. Çünkü bu yaş aralığında okunan bir kitap dahi, kitaplardan nefret de ettirebilir; kitaplara aşık da edebilir. Ve bence hiçbirimiz bir çocuğun kitaplardan nefret etmesine neden olmak istemeyiz. Aksine hepimiz, onları kitapların büyülü dünyası ile tanışmalarına yardım etmek isteriz. Bunun içinde onlara almamız gereken kitaplara çok dikkat etmeliyiz.

Şimdi sizlere küçük yaşta ki, kardeşlerinize, kuzenlerinize, yiğenlerinize alabileceğiniz birkaç kitap ve yazar önereceğim.

Öneriler:

Öncelikle benim çocukluğumun çok büyük bir dönemini kaplayan bir yazardan bahsetmek istiyorum, Gülten Dayıoğlu. Yazdığı her kitapta, bir şeyler öğreten bir yazar. Her kitabında çok farklı hayatlara konuk oluyorsunuz ve her kitabı sizlere çok şey katıyor. Okumak istedikçe, okumak istiyorsunuz. Gülten Dayıoğlu’nu her yaştan insanın okuyabileceğine inanıyorum. Ve küçük yaşta Gülten Dayıoğlu ile tanışanların da çok daha şanslı olduğuna inanıyorum. Küçük kardeşlerinizin bu güzel yazarla tanışmasına aracı olmalısınız. Emin olun bu iyiliğinizi unutmayacaklar.

Bir diğer yazar ise Nur İçözü. Ben kendisinin çok fazla kitabını okuyamadım. Yalnızca iki kitabını okuyabildim ve buna rağmen her kitabının güzel olacağına eminim. Hani bazen bir yazarın bir kitabını okursunuz ve diğer kitaplarının da mükemmel olacağına emin olursunuz ya, Nur İçözü de benim için öyle bir yazar oldu. Okuduğum iki kitabı arasında sizlere önerebileceğim “Güneşe Tırmanan Çocuk” adlı kitabı olacaktır.

Sıradaki kitap ise birçoğunuzun zaten bildiği ve benimde en sevdiğim kitap olan “Küçük Prens”. Küçük Prens’i okumanın yaşının olmadığını düşünenlerdenim. Her yaşımda mutlaka okurum ve her okuduğum da bana farklı şeyleri çağrıştırır, her seferinde farklı anlamlar yükleyerek okurum. Küçük yaşlarında, onları bu güzel kitapla tanıştırabilirsiniz.

Bir diğer kitap ise “Şeker Portakalı”. Sevimli ve iç burkan bir kitap olan Şeker Portakalı’da küçük yaştakilere hediye edebileceğiniz kitaplar arasında kesinlikle yer alabilir.

Birkaç kitap ismini de aşağıya bırakıyorum, umarım okur ve okutursunuz.

• Küçük Kara Balık – Samed Behrengi
• Çocuk Kalbi – Edmondo De Amicis
• Çizgili Pijamalı Çocuk – John Boyne
• Ben Bir Gürgen Dalıyım – Hasan Ali Toptaş
• Harry Potter – J.K. Rowling

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir