Kapat

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Anasayfa Kitap Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Merhabalar, sizlere okuma alışkanlığını nasıl kazanabileceğimiz hakkında biraz bilgi vermek istedim. Yazıma çok sevdiğim bir yazar olan ve küçük yaşlarımda bana büyülü bir dünyanın kapılarını açan J.K Rowling’in bir sözü ile başlamak isterim. “Eğer okumak istemiyorsanız, doğru kitabı bulamadınız demektir.” Bence Rowling bu sözünde kesinlikle çok haklı.

Hala okuma alışkanlığı kazanamadıysanız bunun nedeni size hitap eden kitabı bulamamanızdır. Öncelikle kendinize ne okumak istediğinizi sorun, ve kendinize dürüstçe bir cevap verin. Cevabınız doğrultusunda da gidin ve kendinize güzel bir kitap alın. Öncelikle okumaya başladığınızda eğer bir kitap ilk 10 yada 20 sayfasında sizi tatmin etmediyse kesinlikle bırakmanızı önermem çünkü bir kitap yaklaşık 50 sayfa sonra kendine bağlayabilir. Yani demek istediğim o ki bir kitaba başladınız ve daha birkaç sayfasını okudunuz, beğenmediniz, o kitabı okumayı bırakmayın elbet bir yerden kendini size bağlatacaktır. Unutmayın okuduğunuz her kitap sizlere birçok şey katacaktır.

Şimdi gelelim okuma alışkanlığı kazanmak için okunmasını önerebileceğim kitaplara. Öncelikle bu konuda tavsiye edilen ilk seriler “Harry Potter” ve “Percy Jackson” serileridir. Henüz yeni okumaya başlıyorsanız ya da küçük kardeşinize, kuzeninize okuma alışkanlığı kazandırmak istiyorsanız bu iki seriye öncelik verebilirsiniz. Daha sonra sizlere önerebileceğim bir diğer seri de ” Labirent Serisi”. Daha önceki bir yazımda da belirttiğim gibi oldukça akıcı ve heyecan dolu bir dile sahiptir. “Ay Günlükleri” serisini de eklemezsem olmaz. Birçok arkadaşıma okuma alışkanlığı kazandıran bir seri olan “Vampir Akademisi” serisi de oldukça akıcıdır ve sizleri kendine bağlar. Bunların yanında Wattpad kitapları da bu konuda sizlere yardımcı olabilir.

Umarım en kısa zamanda kendi kitabınızı bulursunuz. Kendinizi kitapların dünyasında da bulmanız dileğiyle.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir