Kapat

İstanbul ve İzmir’de Büyük Deprem 12.06.2017

Anasayfa Haberler İstanbul ve İzmir’de Büyük Deprem 12.06.2017

Son dakika gelişmesi: İstanbul ve Ege çevresinde hissedilen büyük deprem… 17 Ağustos 1999 İstanbul depremi sonrası deprem bilimcilere göre çok yakın zamanda böyle bir depremin yeniden meydana gelme ihtimali varken böyle bir depremin sarsıntıyla hissedilmesi bütün vatandaşları korkuttu…

İzmir Karaburun ilçesinin 22.98 km açığında meydana gelen deprem İstanbul ve Ege bölgesi civarında ayrıca Yunanistan’da da sarsıntıyla hissedildi. Kandilli Rasathanesine göre 6.3 şiddetinde, AFAD’a göre 6.2 şiddetinde deprem meydana geldi. Yerin 6.96 km altında meydana gelen deprem en çok İzmir ve civarında hissedildi. AFAD depremin merkez üssünü İzmir Karaburun olarak açıkladı. Saat olarak 15.28 civarları olarak bilinmekte.

Karaburun kaymakamı can ve mal kaybının olmadığını açıkladı.

Ayrıca AFAD’a göre saat 15.35 civarlarında 4.9 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldiğini açıkladı. AFAD’ın bir diğer verisi ise 4.5 büyüklüğünde 15.47’de gerçekleşen bir sarsıntının daha gerçekleştiği yönünde.

Prof. Dr. Şerif Barış’a göre bu şiddette, böyle depremlerin olması normal ve artçı depremlerin ise 1 yıl boyunca devam edebileceğini söylüyor. Ayrıca güvenlik için 1-2 saat boyunca evlere girilmemesi, dışarıda beklenmesini gerektiğini söyledi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir