Kapat

İnternet Bankacılığı

Anasayfa İnternet İnternet Bankacılığı

İNTERNET BANKACILIĞI NEDİR?

Geçmişte de günümüzde de yaygın olarak kullanılan bankalar insanlar için bulunmaz nimet ve sonsuz güven kaynağına sahiptirler. İnsanların günümüze kadar her zaman için paralarını bankaların güvenceleri altında çeşitli bankalara yatırarak muhafaza etmesi ise duydukları güvenin bir göstergesidir. Geçmişte teknolojinin günümüzdeki gibi gelişmiş olmaması ya da insanların internet üzerinden yapılan işlemlere güven duymamaları vs. gibi nedenlerden dolayı bankacılık işlemleri de bir o kadar zorlaşmış olmaktaydı.

Günümüzde tek tıkla ulaşabildiğimiz banka hesaplarımıza o zamanlarda insanlar ulaşabilmek için şubelere kadar o imkânlar ile giderek ulaşabiliyorlardı. Fakat günümüz dünyasında gelişen teknoloji ile birlikte internet ortamında artan güvenin insanlar üzerinde de arttığı gözlemlendi. İnsanların internete güvenmesi ise bankacılık sektörünü internet işlemlerine itmeye başladı. Bankalar teker teker teknolojiyi sistemlerine entegre etmeye başlayarak teknolojiyi aktif bankacılık işlemlerinde kullanmaya başladılar. Bankalar açısından insan iş yükünden ise internet sektöründe gelişime bütçe ayırmak ise çok daha mantıklı gelmeyi başardı. Tüm bu gelişmeler sonucunda ise tüm bankalar hemen hemen aynı teknolojileri ve güvenlik önlemlerini kullanarak adına internet bankacılığı denilen bu sistemi kurarak sistemlerine de entegre etmeye başladılar.

İNTERNET BANKACILIĞININ GELİŞİMİ

İnsanların hayatına son 10 yılda girmeye başlayan internet bankacılığı teknolojinin getirmiş olduğu ve teknolojinin bankalarda kullanıldığı en önemli sistem olmayı başardı. İnsanları paralarını emanet ettiği bankalar ise bu sistemler için oldukça önemli ücretler harcayarak dünyanın en üst seviye güvenlik sistemlerini kurdurmaya ve müşterilerinin en önemli kişisel bilgilerini, hesap bilgilerini vs. korumayı amaçladığını da söylemeden geçemeyiz. Günümüzde oldukça gelişmiş ve güven veren bu sistemler dünyanın en çok kullanılan bankacılık sistemleri arasında yer alıyor.

İNTERNET BANKACILIĞI NASIL KULLANILIR?

İnternet bankacılığı bankaların kendilerine özgü sunduğu sistemler olduğu için ilk olarak bu sistemleri kullanabilmek için herhangi bir bankadan hesabınız yoksa hesap açtırmanız gerekir. Daha sonra size çeşitli yöntemler ile (Bankalar tarafından belirlenen yöntemler) bir internet bankacılığı şifresi vereceklerdir. Sisteme giriş yapmak için ise hesabınız bulunan bankanın internet sitesine girerek oradan ilgili sayfaya yönlendirilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra internet bankacılığı üzerinden aklınıza gelebilecek her şeyi yapabilirsiniz. Örnek verecek olursak elinizdeki parayı anında dolara çevirebilir, dolardaki paranızı oradan altına çevirebilir, hisse senetleri alıp satabilir, fatura işlemlerinizi kontrol edebilir, başka hesaplara para aktarabilir hatta burada sayamadığımız kadar çok işlemi internet bankacılığı ile yapabilirsiniz.

İNTERNET BANKACILIĞINDA GÜVENLİK AÇIKLARI

Haklı olarak internet bankacılığında güvenlik açığı olur mu diye bir soru sorabilirsiniz. Bankaların deyimlerine göre daha önce de dediğimiz gibi dünyanın en güvenli sistemlerine sahip bir sistem oluşturdukları aşikâr. Bu sistemlerde güvenlik açığı olması son derece imkânsızdır çünkü saniye saniye takip edilmekte olan sistemlerden birisi de internet bankacılığı sistemleridir. Düşünün ki en ufak bir güvenlik zaafiyeti sizin gibi milyonlarca banka müşterisinin hesabına doğrudan erişim imkânı sağlayarak insanların hesaplarını riske atacaktır. O yüzden bu sistemlerde güvenlik açığı olması imkânsızdır. Gönül rahatlığı ile internet bankacılığı sistemine güvenebilir ve hemen çalıştığınız bankadan şifrenizi oluşturarak bu sistemi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir