Kapat

Hayatımıza Robot Kuryeler Girmeye Başlıyor

Anasayfa Teknoloji Hayatımıza Robot Kuryeler Girmeye Başlıyor

Çin’de bulunan e-ticaret şirketi, robot kurye geliştirmeyi başardı ve artık bundan sonra kargo ile uğraşmak yerine kendi robot kuryesini kullanacak.

Çin’de kurulmuş olan Jindong e-ticaret şirketi test için Haydien’den Renmin Üniversitesine kurye başarıyla ulaştı. Kurye çok hızlı yol alamasa da (saatte 4-5 kilometre civarında), 50 kilogramlık bir ürünü taşıyabilecek. Radarları ve kameraları sayesinde gidebilen bu araca Robot Kurye adı verildi. Trafik ışıklarını bile fark edebilen bu aracın yavaş yavaş tüm dünyaya yayılmasını bekliyoruz.

Peki, iyi hoşta bu robot doğru insana verdiğini nereden anlayacak?

Veritabanında bulunan kodun eşleşmesi ile veya yüz tarama sistemiyle bu işlem sağlanabilecek. Yola çıkmadan 5-10 dakika önce alıcıya mesaj atan bu robotun e-ticaret şirketi her geçen gün sayısını arttırmak istiyor.

Böyle insansız robot kuryenin ne gibi sorunlar çıkarabileceğini düşünürsek aslında öyle çok büyük bir sorun çıkaracağını zannetmiyorum fakat hırsızlar ve hackerlar buna illaki bir çözüm bulabilir. Ayrıca insansız robot kuryelerin ulaşımını sağlayabilmesi için yolda bir bölümün ayrılması gerekiyor diye düşünüyorum çünkü normal yolda giderse saatte 4-5 kilometre hızla yüzlerce kez ezilir. E-ticaret firmasının kargo derdine deva olan yaratıcılığı ve azmi sayesinde bizleri belki de ücret ödemekten kurtaracak. Umarız böyle güzel bir sistem daha çok gelişir ve kötü olarak kullanılmaz.

Siz hayatımıza robot kuryelerin girmesini ister miydiniz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir