Kapat

Havaalanında Pasaport Derdine Son

Anasayfa Teknoloji Havaalanında Pasaport Derdine Son

Havaalanında saatlerce beklenen pasaport kuyruğu artık bu teknoloji sayesinde tarihe karışacak gibi gözüküyor.

Times gazetesinin editörlerinden Tom Whipple 2020 yılında bu projenin uygulamaya gireceğini ve yolcular bir alanda yürürken o sırada yüzlerinin taranacağını söyledi. Bunun içinde İngiliz şirketi olan ObjectTech, Dubai Havaalanı için bu projeyi geliştirme çalışmalarına başladı.

Peki bu sistem nasıl işleyecek. herkesi tanıyabilecek mi harika tarayıcı?

Aslında bu sorunun cevabı hayır. Havaalanında bulunan uçuş yapacak yolcular tünel gibi bir yerden geçerken yüzlerini tarayacak bir sistem geliştirilecek ve bu sayede pasaport derdinden kurtulmuş olacaklar fakat bazenleri yüzleri tanıyamayacak bu sistem. Böyle olunca ise yolcu pasaportunu çıkartacak ve pasaport derdi tam olarak bitmiş olmayacak. Ancak kuyruk çok büyük bir ölçüde engellenmiş olacak.

Proje için Dubai Havaalanı’nın seçilme nedeni ise bir yıl içerisinde en fazla uçuş yapan yolcu sayısı bu ülkede bulunmaktadır ve bu yüzden proje için mantıklı olarak bu havaalanı seçilmiştir. Ülkemizde böyle bir şeyin ne zaman olacağı bilinmemektedir fakat böyle bir projenin geliştiriliyor olması suçluların yakalanma oranını arttıracak gibi gözüküyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir