Kapat

Film Olmuş Kitaplar Hakkında

Anasayfa Film ve Dizi Film Olmuş Kitaplar Hakkında

Birçok kitap günümüzde karşımıza film olarak çıkmaktadır. Hatta birçoğumuz kitapları olduğunu bilmeden bu kitapların filmlerini izliyoruz.

Kitapların, filme uyarlanması tabiki çok güzel bir şey. Hayalimizde kurguladığımız karakterleri, olayları, mekanları, beyaz perdede izleme fırsatına erişiyoruz ve bu eşsiz bir keyif. Tabi kitap hakkı verilerek filme uyarlandıysa. Açıkçası ben çok sevdiğim bir kitabın, film uyarlamasını izlemeden önce çok büyük bir heyecan ve endişe duyuyorum. Eğer başarısız bir uyarlama söz konusuysa, bu beni ve bence bütün kitap severleri hayal kırıklığına uğratmaktadır. Onun için bence eğer bir kitap filme uyarlanacaksa, bunun gerçekten kitaba bağlı kalınarak yapılması gerektiğine inanıyorum.

Peki bir kıyaslama yapacak olursak kitaplar mı filmler mi?

Filmler aslında kitabın özetidir ve her zaman ana metin, özetin üstündedir. Kitaplarda karakterlerin iç dünyalarına da yolculuk ederiz, filmler gibi olaylara bağlı kalmayız.
Bana sorarsanız, bence kitaplar her zaman için filmlerin üstündedir. Çünkü kitabı okurken, her şey tamamen bizim hayal gücümüze bağlıdır, seçenekler sonsuzdur, karakterleri istediğimiz gibi hayal edebiliriz. Karakterlerin, sesleri, yüzleri, saçları, boyları, kiloları, kıyafetleri kısaca her şeyi bizim hayal gücümüze bağlı değişir. Olayın geçtiği mekan da aynı şekilde hayal gücümüze göre şekillenir. Özellikle, sırf bu özelliği bakımından filmler hiçbir zaman kitapların eline su dökemez.

Önce kitapları mı okumalı filmleri mi izlemeli?

Benim için kitaplar önce okunmalı. Peki neden? Az önce de bahsettiğim gibi kitaplarda her şey hayal gücümüze göre şekillenir ve biz nasıl istersek karakterler, olaylar ve mekanlar öyle olur.
Önce filmi izler sonra kitabı okursak eğer, kitabı okurken, ister istemez filmde geçen karakterler beynimizde canlanır ve  bizim hayal gücümüze göre değil de, filmde gördüğümüz şeylere göre şekillenir.
Ama eğer kitapta olan ve filmde de görmek istediğiniz karakterleri filmde göremeyip sinirlenmek istemiyorsanız önce filmi izleyin derim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir