Kapat

Fight Club Filmi

Anasayfa Film ve Dizi Fight Club Filmi

1999 yapımı Chuck Palahniuk tarafından yazılmış, harika ve bir o kadar da anlaşılması zor olan filmden bahsedeceğiz. Adı “Fight Club”.

Bu ismi duyunca insanların çoğu filmin içeriğinin dövüş vs. olduğunu düşünüyor. Ancak izlediklerinden böyle bir şeyle alakası olmadığını anlıyorlar. Kesinlikle filmi izlemeden önce böyle bir ön yargıyı kafanızdan silin. Sildiğiniz zaman izlemekten daha fazla keyif alacaksınız.

Biraz filmin konusundan bahseledim.

Baş karakterlerimiz Edward Norton ve Brad Pitt, ancak Edward Norton karakterinin filmdeki ismi film boyunca pek geçmiyor. Brad Pitt ise Tyler Durden karakterini canlandırmakta. Edward, uyku sorunu olan bir karakter ve uyuyabilmek, kendini rahatlatmak için kanser hastaları derneğine gidip hastalarla ağlamayı seviyor. Böylece uyuyabilen birisi. Kanser hastalıkları derneğinde Marla Singer ile tanışıyor ve bu kadın da aynı Edward gibi hasta değil. Sadece oraya rahatlamak için gidenler arasında. İkisi arasında bir mücadele başlıyor fakat en sonunda adalet galip geliyor. Aralarında gidecekleri derneklerin paylaşımını yapıyorlar. Bu arada Edward, bir uçak seyahati sırasında Tyler ile tanışyor. Açıkçası Tyler’ı ilk görmesine rağmen sever fakat evine döndüğü zaman evini patlamış olarak bulacak. Yapacağı bir şey ve gideceği kimsesi olmadığı için Tyler’ın verdiği karttaki numarayı arar. Tyler’ın yanına gider böylece asıl film başlamış olur.

Tyler ile çok yakın arkadaş olurlar fakat arkadaşlıkları biraz fazla gariptir. Bazı geceler birbirleriyle kavga ederler ve bundan fazlasıyla zevk alırlar. Sonrasında Tyler bir kulüp açar ve adı tahmin edebileceğiniz üzere “Dövüş Kulübü”dür. İnsanlar toplanır, birbirleriyle kavga edip rahatlarlar. “Dövüş Kulübünün ilk kuralı Dövüş Kulübünden kimseye söz etmemektir.” gibi bazı kurallar koyulur. İleride bu kulüp dünyayı değiştirecek şeyler yapacaktır. Yazımda spoiler vermek istemediğim için çok detaya giremiyorum. İzlediğiniz zaman neden böyle dediğimi anlayacaksınız.

Bu filmi izlediğim zaman ilk başlarda pek fazla bir şey anladığımı söyleyemem. Ancak bu filmi bir hafta içerisinde 3 defa izlediğimi hatırlıyorum. Çünkü filmin içerisinde kesinlikle bize verilmek istenen çok önemli mesajlar var. Hayata dair büyük ipuçları, deneyimler vs. var. Filmin bir de kitabı bulunmakta. Bu kitabı da okudum ve arasında finali hariç büyük bir farkı olduğunu söyleyemem. Ayrıca filmin devamı olmamasına rağmen kitabın çizgi romanlarla beraber devamı bulunmakta. En kısa zamanda onları temin edip okumak istiyorum.

Bir de film içerisinde fazlasıyla subliminal mesaj bulunmakta. Neden böyle bir şeyin yapıldığını anlamış değilim. Özellikle cinsel anlamda mesaj çok bulunuyor. Ara ara saliselik fotoğraflar giriyor araya ancak siz göremiyorsunuz. Bazı yerlerde Tyler filmde gözükmeden önce birkaç yerde daha gözüküyor fakat bunu da siz fark etmiyorsunuz. Biraz garip bir olay…

Güzel ve anlamlı bir film izlemek istiyorsanız bu filmi izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir