Kapat

Fazla Uyumanın Zararları Nelerdir?

Anasayfa Haberler Fazla Uyumanın Zararları Nelerdir?

Hepimiz az uyumanın bizleri olumsuz etkilediğini biliyoruz. Peki her şeyin olduğu gibi uykunun da fazlası zarar mı?
Daha önceki bir yazımızda sizlere az uyumanın zararlarından bahsetmiştik. Şimdide gereğinden fazla uyumanın zararlarından bahsedelim.

Nasıl ki uykuyu alamamak insanın ruhsal halini kötü etkiliyorsa, gereğinden fazla uyumak da insanın ruh halini kötü etkileyip, onu depresyona yönlendirir. Yapılan araştırmalara göre gereğinden fazla uyuyan insanların depresyona girme riski daha az uyuyan insanlara göre daha fazladır.

Gereğinden fazla uyuduğumuz zaman vücudumuzun insüline karşı direnci azalmaktadır. Bu da diyabete yol açan en büyük sebeptir. Yani gereğinden fazla uyumak diyabete de yol açmaktadır.

Fazla uyumak aynı zamanda kilo da aldırmaktadır. Aynı zamanda yapılan araştırmalara göre gereğinden fazla uyuyan insanların ölüm riski diğer insanlara göre daha fazladır.

Fazla uyumak da az uyumak gibi beyin hücrelerimize iyi gelmiyor. Fazla uyuyan insanların, belli bir noktadan itibaren beyin fonksiyonlarının işlevini yitirmeye başladığı görülmektedir. Yani fazla uyumak beyni daha az çalıştırır, ve beynin yavaşlamasına neden olur.

Çok uyuduğumuz zaman beynimiz de bulanan sinir uçları kötü etki görür ve bu da baş ağrısına neden olur. Yani çok uyumak baş ağrısına da neden olmaktadır. Çok uyumak felç geçirme riskini de arttırmaktadır.

Nasıl ki her şeyin fazlası zarar diyorlar, bu uyku içinde geçerli? Yani, nasıl ki uykunun azı zarar, fazlası da bir o kadar zararlı. Bunun için ne az ne fazla uyumalıyız. Kararınca uyuyup, sağlıklı yaşamalıyız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir