Kapat

Dünyayı Yeniden İnşa Eden Yapıtlar

Anasayfa Teknoloji Dünyayı Yeniden İnşa Eden Yapıtlar

Dünya üzerinde farklı ülkelerde yer alan devasa yapılar özellikle dünyanın yeniden şekillenmesine neden oluyor. Dünya çapında bugüne kadar hazırlanmış olan devasa projeler arasında özellikle Türkiye’de de bulunan yapılar yer almaktadır. En çok dikkat çeken yapılardan birisi Çin’de yer alan Pingtang teleskobu oluyor. Devasa görüntüsüyle görenleri kendine hayran bırakıyor.

Bunun yanı sıra İsviçre’de yer alan 17 yıllık inşaat çalışmalarının ardından hizmete girmiş olan Gotthard Base Tüneli de dünyanın şeklinin değişmesine neden olan yapılar arasında yer almaktadır. Dünyanın yeniden şekillenmesine neden olan yapılar arasında İstanbul yeni havalimanı Türkiye’de ve dünyada fazlasıyla dikkat çekiyor. Türkiye’nin dünyaya açılmakta olan vitrinin hazırlıkları devam ediyor.

Bunların yanında Panama KanalıRiyad MetrosuItaipu BarajıJiaozhou Körfezi Köprüsü gibi birçok alt yapı projeleri de dünyayı yeniden inşa eden yapıtlar arasındadır.

Ayrıca bu yapıtların çoğunun ortak yanı ise insanlığa sağladığı kolaylıklardır. Kimisi ulaşım gibi faktörlerde işe yararken, kimisi bilim-teknik alanında insanlığın birden fazla adım atmasına olanak sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir