Kapat

Distopya Nedir? Distopik Kitap Önerileri

Anasayfa Kitap Distopya Nedir? Distopik Kitap Önerileri

Merhaba, sizlere distopya kitapları önermeye geldim.
Öneriye geçmeden önce distopya nedir ondan bahsedelim.
Distopya, geleceğin şuan ki halinden çok daha kötü durumda, insanların çaresizlikten kırıldığı, dünyanın çok kötü durumda olduğu, kıyamet senaryolarını barındıran kitaplardır aslında.
Distopik kitaplarda baskıcı bir sistem bulunur ve bu sisteme karşı, sisteme baş kaldıran karakterler bulunur. Bizlerde bu iki tarafın arasındaki savaşı okuruz aslında.
Yani aslında distopya, anti ütopyadır.

Şimdi gelelim kitap önerilerine;
Öncelikle eğer distopya okumaya yeni başlayacaksanız ya da ağır distopyaları sevmiyorsanız sizlere “Kurucunun Kızı” kitabını önerebilirim. Okuduğum en hafif distopya kitabıydı ve iyi bir başlangıç kitabı olabileceğini düşünüyorum.
Sizlere aslında bir çoğunuzun belkide filminden dolayı da bildiği bir seri olan “Açlık Oyunları” serisini önerebilirim. Oldukça akıcı bir distopyadır, severek okuyacağınıza inanıyorum.
Eğer Açlık Oyunlarını okuyup sevdiyseniz, seveceğinize emin olduğum bir seri daha “Labirent” serisidir. Seri oldukça akıcı, yazarın dili çok güzel, kitap çok güzel ve rahat ilerliyor. Aynı zamanda kitapta bolca fantastik, bilim kurgu ögeleri de mevcuttur.
Henüz yeni okuduğum ve çok sevdiğim bir seri olan “Efsane” serisi de kesinlikle çok ama çok güzel bir distopik seridir.
Son olarak eğer gerçekten distopya seviyor ve ağır distopya okumak istiyorsanız sizlere “Kızıl İsyan” serisini öneririm. Okuyun arkadaşlar, pişman olmayacaksınız.
Aslında az önce önerdiğim 3 seri genç-yetişkin distopya denebilir. Bunun için şimdi aşağıya, distopyanın babası dediğimiz ve distopyanın temellerinin atılmasını sağlamış birkaç kitap adı bırakacağım umarım hepsini severek okursunuz.
• 1984 – George Orwell
• Cesur Yeni Dünya – Aldous Huxley
• Fahrenheit 451 – Ray Bradburry
• Hayvan Çiftliği – George Orwell

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir