Kapat

Cruelty Free Nedir? Hangi Ürünler Bu Damgaya Sahiptir?

Anasayfa Haberler Cruelty Free Nedir? Hangi Ürünler Bu Damgaya Sahiptir?

Cruelty Free, hayvanlar üzerinde test edilmemiş ürünlerdir.
Yani bir ürün ortaya çıkarken, geçtiği hiçbir aşamada, hayvanlar üzerinde test edilmemiş olması gerekir.
Cruelty Free ürünlere, %100 vegan ürünler diyemeyiz. Çünkü bir ürünün Cruelty Free olması için yapım aşamasında hayvanlar üzerinde deney yapılmaması yeterlidir.
Çin, kozmetik ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilmesini zorunlu kılmaktadır. Bundan dolayı Cruelty Free olan bir marka sırf Çin’de satış yaptığı için, Cruelty Free olma özelliğini yitirir.

Peki bizler alışveriş yaparken, Cruelty Free markaları nasıl anlayabiliriz?
Hayvanlar üzerinde deney yapmayan markaların ambalajlarında, Cruelty Free sembolü olan tavşan logosu bulunur.
Ancak yine de bazen bu bizi yanıltabiliyor. Çünkü bazı markalar Cruelty Free olmadığı halde ürünlerinin üzerine tavşan sembolü koyuyorlar.
Cruelty Free ürünleri daha iyi ayırt edebilmemiz için, Cruelty Free birkaç markayı sizlerle paylaşacağız.

Cruelty Free Markaları:

Hurraw, Kryolan, The Balm, Youngblood, Too Faced, Urban Decay, Essence, Cyrene, Kiss My Face, Bioderma, Note, Yes To, The Body Shop, Bee Beauty, Pastel…

İnsani çıkarlarımız için hayvanları malımız gibi kullanmak, onların işkence görmesine, acı çekmesine göz yummak çoğumuz için göz ardı edilebilir bir şey değil.

Bu deneyler uğruna, kediler, kuşlar, tavşanlar ve daha birçok hayvan doğal ortamından alınarak, laboratuvarlara hapsediliyor. Onlara kendi hayatlarını yaşama izni verilmiyor. Acı ve korku içinde yaşamaya mahkum bırakılıyorlar. Üstelik onlara bu işkenceler yapılmadan, canlarını yakmadan, korkuya mahkum bırakmadan başvurabilecek onca alternatif varken.

Bu konuda mücadele veren, hayvan haklarını koruyan birçok dernek ve kuruluş mevcut. Ancak en büyük sorumluluk bizlere düşüyor. Bu zulmün son bulmasında en büyük etken bizleriz. Onca işkenceye göz yumup, hayvanlar üzerinde deney yapan markaların ürünlerini alırsak, bu zulmün sonu gelmez. Ne zamanki bizler o markalardan alışverişimizi keseriz, kendi üstümüze düşen görevi yerine getiririz, işte o zaman her şey düzelmeye başlar.

Bu zulme göz yummayalım. Hayvan dostlarımızın yanında duralım. Onları bu acıya mahkum bırakmamalıyız, onları yalnız bırakmamalıyız!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir