Kapat

Çin’in Anti Casus Uydusu!

Anasayfa Teknoloji Çin’in Anti Casus Uydusu!

Son yıllarda adı sıklıkla geçen Çin uydularına bir yenisi daha ekleniyor.

Çin’de bilim adamları tarafından yürütülen başarılı testler sonucu Casus uyduların varlığı tekrar kamuoyunu meşgul etmeye başladı. Nitekim Çin’in şu an halihazırda bulunan uyduları kuantum adı verilen yasalar gereği yüksek düzeyde güvenlikli iletişim kurulmasını sağlayacağı açıklandı. Bu sayede oldukça gizli konuşmalar casus uyduları tarafından dinlenilmeyecek.

Geçen yıl Çin’in yörüngeye fırlattığı Micius uydusu için tam 10 yıl çalışan bilim adamları son gelişmeler ile birlikte bu uydunun sayesinde günümüz internetinden daha güvenli bir bağlantı hizmeti sunacak. Kuantum bilimini çok iyi değerlendiren Çinliler bu seferde bu teknolojiden uzayda yararlanmayı planlıyor. Deney amaçlı kullanılan bir uydu olan Micius yörüngede dolaşmaya devam eder iken zatif optikleri sayesinde gizli mesajların ağ iletişimini güçlendirecek teknolojiye sahip. Birçok yönden kuantum gizliği uluslararası düzlemde Çin’in güvenliği açısından büyük önem arz etmektedir. Kuantum kriptografisi adı verilen yöntem ile Çinliler teknolojiyi bir adım daha öne taşıyorlar. Kuantum teknolojisinin kurucusu olarak görülen Werner Heisenberg tarafından gerçekleştirilen fotonların ölçümü adeta kurdukları sistemi kontrolsüz ve tahmin edilemez derecede iyi olmasını sağlıyor.
Çin kuantum belirsizliği özelliği sayesinde oldukça gizli mesajlarının ve konuşmalarının casus uydular veya yazılımlar tarafından izlenip kayıt altına alınıp alınmadığı öğrenilecek. Buna ek olarak korsan bağlantıları kopararak izlemelerini ve dinlemelerini tamamen kesintiye uğratarak gizliliği koruyacak.

Gelecek teknolojisinin göz bebeği olarak görülen kuantum internet uzay ile yeryüzü iletişimini daha stabil, hızlı ve güvenli hale getirerek internet hızını günümüzdeki halinden kat kat daha iyi yapacak bir teknoloji olarak görülmekte. Çin’in bu adımı deneysel olarak görülse de ilerleyen süreçlerde aktif olarak kullanıma geçecek ve Çin’i takip eden teknoloji devleri ve hükümetler bu teknoloji için bir yarışa girecek!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir