Kapat

Canlıların Yaşayabileceği 10 Yeni Gezegen Keşfedildi

Anasayfa Haberler Canlıların Yaşayabileceği 10 Yeni Gezegen Keşfedildi

Sürekli adını duyduğumuz Kepler Aracı 200’ün üzerinde yeni gezegen keşfetti ve bunlardan 10 tanesi ise canlıların yaşayabileceği bir ortama sahip yani dünyaya benziyor.

Kepler Uzay araştırma ekibi bizim yaşadığımız ortama benzeyen gezegenlerin olduğundan bahsetti. 219 adet yeni gezegen bulan bu ekip, gezegenler arasından 10 tanesinde canlıların ve bizim gibi insanların yaşaması söz konusu olabilir.

Gezegenler üzerinden Kepler’in verdiği bilgilerden faydalanılarak yapılan çalışmalarda bu gezegenlerde yaşamın olabileceğine dair izler bulundu. İzlerden kastımız ise somut bilgiler değil malesef sadece teorik olarak böyle bir şey geçerli.

Önümüzdeki yıl bu aracın daha gelişmişi olan James Webb Teleskobu ile gezegenler hakkında daha fazla ayrıntı ve bilgiye sahip olacağız. Bu teleskop sayesinde ise böyle teorik bilgiler vermek yerine somut bilgiler ile karşınızda olacağız. Tabiki bu çok büyük bir gelişme somut bilgiler olmamasına rağmen.

Peki bu Kepler Aracı nasıl çalışmakta?

Kepler Aracı yıldızların önünden vs. bir gezegen geçtiği zaman hemen bunu tespit edip verileri NASA’ya göndermekte. Ancak 2018 de gelecek olan James Webb Teleskobu daha fazla detaylı veriler göndererek somut bilgiye sahip olmamızı sağlayacak. Eğer bu bulunan gezegenlerde yaşam gerçekten varsa neler olacağını pek kestiremiyorum ancak çok değişik ve farklı çalışmalar ile uzay bilimcilerinin sadece bu gezegenlere odaklanacağını düşünüyorum. Umarım kısa sürede istediğimiz hedeflere ulaşırız.

Siz bu gezegenlerde yaşam olmasını ister miydiniz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir