Kapat

Bilgisayar Mühendisliği VS Yazılım Mühendisliği

Anasayfa Teknoloji Bilgisayar Mühendisliği VS Yazılım Mühendisliği

Bilgisayar ve yazılım mühendisliği çoğunlukla insanlar tarafından karıştırılan mesleklerdir. Aslında haklısınız karıştırmakta. Çünkü fazlasıyla ortak yanları var. Ancak tabiki de aynı meslek olsalar neden iki farkı alan olsun…

Bilgisayar Mühendisliği Nedir?

Bilgisayar Mühendisleri, bilgisayar sistemi geliştirirler, program yazarlar. Bugün oynadığınız oyunların, ödev için kullandığınız programların veya şu an bu bloga girmenizi sağlayan tarayıcıyı “Bilgisayar Mühendisleri” geliştirmişlerdir. Ayrıca elektronik aletlerin vs. donanımsal yapısının oluşmasında büyük rol oynarlar. Az çok kafanızda bilgisayar mühendisliği tanımının oturduğunu düşünüyorum.

Peki, Bilgisayar Mühendisi Ne Kadar Para Alır?

Bunun cevabı biraz zor. Çünkü her bilgisayar mühendisi aynı değildir fakat bir genelleme yapacak olursak daha yeni başlamış bir insanla uzmanlaşmış bir mühendisin tabiki de ücretleri aynı olmayacak. Tahmini olarak yeni bir mühendisin aldığı maaş 3.000-3.500 civarındayken, uzman bir mühendisin 20.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Birazda sizin girişimciliğinize kalmış bir şey. Lise mezunu bir insan, yaratıcılık ve girişimciliğini kullanarak harika, insanların işine yarayacak bir program yazarak kendi şirketini kurup milyon liralar kazanabilir.

Yazılım Mühendisliği Nedir?

Yazılım mühendisleri, programlama, web tasarım, web programlama gibi alanlarda çalışırlar. Şu an bu blogdaki tasarımın oluşması, sayfa düzeni veya yorum yazabilme işlevinin sağlanmasında rol oynarlar. Bilgisayar mühendisliği ile bir çok ortak yanı vardır ve maalesef ülkemizde bu alan bu kadar gelişmiş değildir. Bilgisayar mühendisliği daha geniş bir alana hizmet ettiğinden daha çok tercih edilmektedir. Ancak biraz iyi araştırma ve alanında uzman kişilerle konuşulduğu zaman aslında iki alanında cazip geleceğini göreceksiniz.

Yazılım Mühendisleri Ne Kadar Para Alır?

Bu meslekte de bilgisayar mühendisliğinde olduğu gibi maaşlar çok farklılık gösterebiliyor. Ancak bir ücret vermemiz gerekirse yeni işe başlamış bir mühendis 3.000 TL civarı bir ücret alırken, işinde uzman, ileri seviye bir mühendis ücreti 20.000 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Bilgisayar Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği Ortak Noktaları

İki meslekte yazılım alanında eğitim görmektedir ve iki alanında ücretleri yakın yakınadır. Bilgisayar ve yazılım mühendisliği geleceğin ve şu anın en gözde meslekleri arasındadır. İki meslekte de Matematik çok önemli bir rol oynamakta. İngilizce bilinmesi, bilgisayar ve yazılım mühendisliğinde ilerlemeyi çok daha kolaylaştırır.

Bilgisayar Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği Farkları

İki meslek arasında uç bir farklar olmamasına rağmen ufakta olsa farkları vardır: Bilgisayar mühendisliğinde donanım alanı varken yazılım mühendislerinde böyle bir alan mevcut değildir. Yazılım mühendisleri daha çok yazılım, web tasarım, uygulama odaklıdır. Bilgisayar mühendisleri ise hem yazılımı hem de donanımı beraber kullanmaktadırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir